Не рахуючи пухирців

Довівши за мільйони років будова очей до досконалості, еволюція практично відсіяла всіх чотириокий представників тваринного світу. Залишилися хіба що деякі комахи і види риб, у яких загальний кришталик розділений на дві зони — стежити за тим, що відбувається зверху і знизу. Однак, в автомобільному світі еволюційний різноманітність поки продовжує носити буйний характер: відходять у минуле копалини Йеті, а їм на зміну приходить нова форма життя по імені Karoq. Дадуть йому чотири очі перевагу природному відборі?

Пам’ятайте, четырехглазым від народження колись був і дорестайлінговий Skoda Yeti? Але то взагалі була машина з особливою харизмою, і вона запам’яталася не лише фарами — її дизайнер, Томас Ингенлат, досі вважає Yeti своєю найкращою роботою.

А поглянеш на Karoq — і здається, що крім незвичайної оптики нічого в пам’яті не осяде. Звичні гострі лінії, межі і поверхні — а боковини і зовсім запозичені у кросовера Seat Ateca. Ми гадали, як буде виглядати нова модель, а відповідь миготів на салонах два роки.

Дизайнери Skoda і Seat розробляли цю частину спільно. Навіщо? Очевидно, що існує тотальний рівень уніфікації в концерні Volkswagen — це ще не межа.

Не считая пупырышков

Karoq — остання Skoda, повністю створена під контролем колишнього шеф-дизайнера марки Йозефа Кабана. Тепер за стиль «Шкод» відповідає Олівер Стефані, який працював раніше над моделями Volkswagen up!, Polo, Jetta, Tiguan і Golf

До того ж, самобутній Yeti за мірками концерну VAG провалився: в кращі роки кросовер продавався в Європі майже в три рази гірше Volkswagen Tiguan. І все ж, дизайн Skoda Karoq дещо складніше, ніж здається на перший погляд.

Між гострими гранями – складні у виробництві опуклі поверхні, які надають кросоверу мускулистості. Але поки дизайнер екстер’єру не тицьне тебе носом у рельєфні крила і боковини, цього не помічаєш.

Не считая пупырышков

У стандартній комплектації оптика Karoq галогенна, а за доплату повністю світлодіодна з протівотуманкамі, що висвітлюють повороти.

Ті самі чотириокі фари дозволили підтягти вгору візуальний центр тяжкості, щоб кросовер здавався вище, і прибрати оптику з небезпечної зони — чим далі від землі, тим менше шансів зловити камінь на грунтовці. Чехи називають це рішення продовженням філософії Simply Clever — продуманих, оригінальних рішень, які полегшують власнику повсякденне життя. Майже віримо!

Не дарма ж колишнього шеф-дизайнера Skoda Йозефа Кабана покликали на підвищення в преміум-бренд – ніж-то він керівництву BMW сподобався. А в «Шкоді» Кабан запам’ятався хірургічно чистим стилем, який поступово привів всі моделі від біологічного різноманіття до спільного знаменника. Те, що треба для подальшого полірування однакових «сімок» і «п’ятірок» BMW?

До речі, місце шеф-дизайнера Skoda взагалі нагадує заговорений стілець в бухгалтерії, з якого всі співробітниці йдуть в декрет. Ингенлат, попередник Кабана, теж вирушив відточувати стиль іншого преміум-бренду Volvo.

Не считая пупырышков

Але в контексті новачка справа не тільки в дизайні, а взагалі в ідеології — Karoq тепер хоче грати на одному майданчику з конкурентами. Якщо Skoda Yeti був коротший Toyota RAV4 на нескінченні 34 сантиметри, то Karoq хоча б підтягнувся до рівня Nissan Qashqai: плюс 16 сантиметрів у довжину, майже п’ять у ширину. І практично вся ця надбавка пішла в багажник.

У Yeti він був вузьким і коротким, а в Karoq за п’ятими дверима з опціонним електроприводом ховається мінімум 521 літр об’єму. Або 588 літрів – при наявності системи трансформації заднього дивана VarioFlex, коли спинки можна поставити вертикальнішою, а подушки зрушити вперед, пожертвувавши простором для колін задніх пасажирів.

Не считая пупырышков

З звичайною схемою транмформации сидінь (вгорі) ви можете просто скласти задній диван, а з просунутою системою VarioFlex (внизу) ще і присунути крісла до передніх спинок. Максимум – якщо крісла скласти і нахилити вперед – буде 1810 літрів об’єму

Але це лише перша частина мерлезонского балету. Потрібно більше місця? Тоді складаємо спинки задніх сидінь у підлогу або відкидаємо їх вперед до спинок передніх крісел. Все ще недостатньо? Знімаємо і виймаємо сидіння з салону зовсім.

Підлогу ні в одному з варіантів не залишиться повністю рівним, але факт залишається фактом: Karoq з VarioFlex — справжнє щастя для перевезення великої кількості рухомого майна.

Не считая пупырышков

Нова «полку» багажинка більше ніколи не заважає при навантаженні, тягнучись угору за п’ятими дверима. Правда, ця розкіш доступна тільки разом із сидіннями Varioflex

Не считая пупырышков

Просунута система транмформации дозволяє творити з задніми сидіннями все, що завгодно

Не считая пупырышков

Іноді досить просто посунути подушку вперед…

Не считая пупырышков

…а деколи і повністю вийняти сидіння з салону

Загалом, нічого спільного з тісним Skoda Yeti. Karoq спроектований навколо платформи MQB і, за словами інженерів, взагалі не має з ним жодної спільної деталі! Але руки-то пам’ятають кермо, який мені доводиться тримати майже кожен день — він у обох машин однакова.

Мій власний Yeti поки що засмучує мене тільки застаріваючим салоном, але і прісний дизайн передньої панелі Karoq не викликає нападів заздрості. Скупий, раціональний інтер’єр з чітко розмежованими функціональними зонами.

Не считая пупырышков

У простих версіях навіть мультимедійна система старої і нової машини досить схожі, а закриєш очі — і по поєднанню геометрії посадки і розташування органів управління може здатися, що це один і той же автомобіль. Диявол криється в деталях і… в дорогих опціях. По-перше, у Karoq зовсім інший дизайн сидінь, з широкими спинками і шестигранними інтегрованими підголовниками. Виглядає солідно і оригінально.

По-друге – перша в історії «Шкоди» електронна панель приладів, а також нова мультимедійна система з можливістю управління жестами. Що до прибирання, то вона пропонується в Німеччині за ціною близько 400 євро і, по суті, являє собою модуль виробництва фірми Continental від нового європейського Volkswagen Polo. Навіть стаціонарні датчики палива і охолоджуючої рідини по краях екрану тут майже такі ж, але випущено все по чеської специфікації і з оригінальною прошивкою.

Наприклад, серед чотирьох варіантів дизайну віртуальних приладів є монохромний варіант з мінімумом інформації — для вечірньої поїздки додому, коли не хочеться завантажувати голову нічим, крім швидкості і запасу ходу. Simply Clever — знову, як мантру, – повторюють чехи.

Не считая пупырышков

Крім великого багажника, Karoq повно ніш для зберігання дрібниць. Наприклад, бокс під переднім сидінням пасажира або кишенька для мобільного збоку водійського крісла

Ідея, звичайно, не нова, але прагнення зробити машину розумною у побутових дрібницях вражає. Заповзятливий Karoq, як Андрій Олександрович Бахметьев з «Доки всі вдома», здатний зробити все, що завгодно, з пляшки, ізоляційної стрічки і шприца. Наприклад, спеціальні пупиришки на дні підсклянника не дають пляшці з водою провертатися, коли ви, продовжуючи керувати, відкриваєте її однією рукою. Опція не нова, але тішить кожен раз.

Під сидінням пасажира зберігається вже знайомий по інших моделях парасольку, а прозора засувка на лобовому склі для європейських паркувальних чеків цілком здатна утримати наш рідний ламінований пропуск куди-небудь. І таких дрібних деталей, ніш і пристроїв не злічити.

Блок простий мультимедійної системи при цьому має незвично маленький старообрядницький екран і фізичні кнопки розділів меню зі звичними крутилками гучності і масштабу карти. А дорога версія, яку ми вже бачили на оновленої Octavia, набагато цікавіше. З нею реальних кнопок на передній панелі практично не залишається — хіба що на блоці кондиціонера і розсипи гарячих клавіш під ним: аварійка, центральний замок…

Все інше переноситься у віртуальний простір широкого тачскріна. При цьому кнопки гучності тут зроблені електронними, а це рішення з першої глави книги «Як зіпсувати автомобільний інтер’єр».

Не считая пупырышков

Головне меню можна гортати жестом руки, не торкаючись екрана. Зліва електронні кнопки гучності — не саме зручне рішення.

Не считая пупырышков

Меню навігації з’являється, коли підносиш до екрану палець, а в решту часу не забирає у карти корисний простір

Не считая пупырышков

Псевдовнедорожный інструментарій. Висота над рівнем моря, компас, рівень нахилу

Не считая пупырышков

Сумісність з Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink? Усе доступно навіть для базової мультимедійної системи

Але далі починаються речі куди більш цікаві: інтерфейс, графіка і швидкодія системи нагадують хороший смартфон п’ятирічної давності, та для будь-якого автомобіля це комплімент. А під екраном можна помітити чорну смугу інфрачервоного датчика, який уловлює рух руки.

Провів долонею вліво-вправо — перегорнув сторінки головного меню або список радіостанцій. Підніс руку до екрана навігації, і знизу спливла смужка з кнопками меню, яка зазвичай з’їдає місце у карти.

Не считая пупырышков

Зручно ефектно, але на цьому поки що, загалом-то, і все. У більш дорогих BMW, наприклад, подібне читання жестів зав’язано на камеру на стелі, а команд у систему закладено набагато більше. Але інфрачервоний сенсор «Шкоди», кажуть інженери, в майбутньому здатний на більше.

Як і самий цікавий двигун Karoq – 1,5 TSI. Він здатний працювати по циклу Міллера, але у нього є особливість і покрутіше – турбіна із змінною геометрією крильчатки.

Не считая пупырышков

Лінійка двигунів для Karoq поки складається з двох бензинових (1.0 і 1.5) і трьох дизельних агрегатів (1.6 і дві версії 2.0) потужністю від 115 до 190 л. с. Коробки передач: DSG з сухим (DQ200) і мокрими (DQ250 і DQ381, йде на потужні дизелі) зчепленнями і 6-ступінчаста «механіка»

Пам’ятаєте? У бензинових моторів дуже висока температура вихлопних газів, і тому такі складні турбіни ще пару років тому ставилися тільки на Porsche 911 Turbo. Але там проблема вирішується з допомогою жароміцних аерокосмічних матеріалів, а для «Шкоди» та інших масових моделей концерну Volkswagen їх собівартість за межами добра і зла. Як бути?

Виявилося, можна спробувати остудити гази на шляху до турбіни – для цього у випуску з’явилися спеціальні охолоджуючі канали. І бояться цієї технології вже не потрібно – першими цей двигун випробували VW Golf і Arteon.

Не считая пупырышков

Самі маленькі колеса мають діаметр 16 дюймів, найбільші — 19-дюймові. Всі кросовери поки хизуються чорним пластиковим обвісом по низу.

Їде 150-сильний 1.5 TSI бадьоро і шовковисто. Плавний старт, рівна тяга у всьому діапазоні оборотів і менше дев’яти секунд розгону до першої сотні. А в спортивному режимі 7-ступінчастого «робот» DSG (той самий DQ200) навіть присутні гострі тички в спину при перемиканнях вгору. Бадьорить!

Розплата за бадьорість — тужливе виття двигуна, який в спортрежіме зависає на високих обертах і довго чекає від водія активних дій, навіть якщо той давно передумав. Таке відчуття, що DSG вирішила позмагатися в спортивності зі своєю родичкою по імені PDK. Виходить не дуже, і азарту та ентузіазму – через край.

Не считая пупырышков

Якщо б початковий Karoq в Росії коштував дешевше «Тігуан» на ті самі 2 285 Євро, як і в Німеччині, то ціни на нього починалися б з 1 194 000 рублів

Ще одна родзинка диво-мотора: додаткова економія палива за рахунок відключення середньої пари циліндрів. І добре, якщо «вісімка», як Bentley, на час перетворюється в «четвірку», або V12 у V6 — будь-яка з цих схем залишається відносно збалансованою. Але два самотніх поршня, які молотять повітря по різні боки блоку циліндрів, ніби як повинні пронизувати мотор пекельної вібрацією. Але не пронизують! Тому що робочий діапазон у цього режиму вкрай вузький: лише на мінімальних навантаженнях, коли машина котиться по гладкій поверхні на швидкості 40-50 км/год, а обороти не падають нижче 1500 в хвилину.

В якості альтернативи бенизновому 1.5 TSI можна замовити тягові 150 або 190-сильні дизелі об’ємом два літри. І, швидше за все, вони будуть їхати ще приємніше. Втім, «їде» Karoq навіть з самим простим бензиновим моторчиком 1.0 TSI з трьома циліндрами. Але в Росії, швидше за все, дістанеться лише один мотор з цього різноманіття – дизельний 2.0 на 150 сил. А сучасні бензинові агрегати замінять на мотори, які вже зараз ставляться на російські Skoda Octavia – атмосферне 1.6 і наддувний 1.4. Але це поки що лише припущення.

Не считая пупырышков

Відчуття від налаштування електропідсилювача трохи синтетичне, але реакції на кермо адекватні і точні, як у всіх компактних моделей Volkswagen останніх років.

З електронно-регульованими амортизаторами Skoda Karoq не крениться і не клює носом. Підвіска тримається щільно, але при цьому відмінно згладжує мікропрофіль дороги. За словами інженерів, помірна жорсткість тепер входить в набір шкодівських благодійників — в поворотах і на прямій ви повинні відчувати зібраний, цілісний автомобіль.

Не считая пупырышков

Кросовери Skoda тепер відрізняють більш масивні подвійні поперечки решітки радіатора

Так Karoq і їде, але варто колеса потрапити в яму, як машина здригається, а підвіска видає неприємний звук. Знайомий з Skoda Yeti симптом. На тлі «Октавії», підвіска у Yeti більш пружна і енергоємна, але лише на пологих нерівностях, а на гострих стиках і вибоїнах їхати вже неприємно.

Не считая пупырышков

Система повного приводу з багатодисковою муфтою з електронним управлінням доступна в Європі в поєднанні з трьома двигунами – бензиновим 1.5 і з дволітровими турбодизелями. Є імітація міжколісних блокувань – з допомогою гальм.

Задні підвіски у Karoq взагалі бувають різні. Аналогічна «Тигуану» система повного приводу з електроннокерованим багатодисковою муфтою поєднується з четырехрычажкой, а моноприводу покладена звичайна балка.

Дорожній просвіт – не надто серйозні 176 міліметрів, зате всі кросовери поки випускаються в практичною версії з чорною пластиковою захистом по низу порогів і бамперів. У Yeti вона називалася Outdoor. Будуть їх коли-небудь фарбувати в колір кузова — невідомо. Покриті таємницею і багато інші питання.

Не считая пупырышков

Встане Karoq на один конвеєр в Калузі поруч із «Тигуаном»? Коли новинка з’явиться у дилерів? Яка буде її стартова ціна? Адже Yeti вже поступається місце в Нижньому Новгороді великому Kodiaq.

Питання з багатьма невідомими, і відповісти на нього офіційно поки не можуть навіть в російському представництві Skoda. І Karoq лише продовжує з усмішкою дивитися на нас своїми чотирма очима.

Не считая пупырышков

Серед списку опцій є і адаптивний круїз-контроль з радаром, і система екстреного гальмування, та контроль сліпих зон при виїзді з паркування заднім ходом

У Росії, за сукупністю якостей, Karoq напевно виявився б сильніше деяких конкурентів, а безліч його практичних фішок змушують на час забути про брак харизми. По концентрації цікавих рішень це одна з найпривабливіших «Шкод» в історії. Начебто чарівних пухирців на дні підсклянника. m

Skoda Karoq 1,5 ТЅІНравитсяСбалансированный кросовер з безліччю фишекНе нравитсяОчередная овечка Доллі концерну VolkswagenВердиктПерспективная машина зі складною долею російської 1498 см3, R4 з турбонагнітачем із змінною геометрією, 150 л. с., 250 Нм7-ступінчаста роботизированная5,4 л/100 км, 0-100 км/год за 8,6 сек., 203 км/ч1318 кг