Дружба народів

Не знаю як ви, але коли мова заходить про подолання перешкод серйозніше бордюрного каменю, я думаю про «Джипах» і «УАЗах». Є, звичайно, G-клас і Land Cruiser, але вони вже мають статус декорацій до A-класів та «Короллам», які, як гарні онуки, забезпечують існування славних людей похилого віку. Jeep – не тільки ім’я загальне, але ще й рідкісний масовий бренд, поки гадки не маючи про микролитражках для каршеринга! Як і УАЗ.

На Землі майже 200 держав. З них на Росію і США припадає майже 20 відсотків всієї суші. При цьому і Росія, і США сильно поступаються по щільності населення, наприклад, Індії і Китаю, а значить всі ці неосяжні землі немає ніякого сенсу повністю закочувати в асфальт. Хто за нього буде їздити?

І поки інші країни нам заздрять, вправляючись у створенні легковиків, ми і американці сформували дві найпотужніші школи будівництва позашляховиків: схожі по суті, але різні за змістом.

Тому тільки в Росії і США можуть існувати компанії, що випускають виключно автомобілі підвищеної прохідності – Jeep і УАЗ. Навіть Subaru у себе на батьківщині торгує кей-карами і десятиліттями робить легкові Impreza і Legacy, а останнім часом взагалі акцентується більше на безпеці, ніж на полноприводности і внедорожности. Є ще Land Rover, але навіть британці прагнуть до лиску й розкоші і не перший рік зволікають з випуском нового «Дефа». Що ще незрозуміло, яким виявиться.

Дружба народов

Щоправда, будь-яка спроба безпосередньо порівняти УАЗ і Jeep зведеться до бійки лаптя з «айфоном». В Ульяновську активно торгують «буханками», повертають на конвеєр осучасненого «козла», а випустити що-небудь, що нормально відчувало б себе ще й на асфальті, збираються лише в середньостроковій перспективі. Jeep ж, навпаки, презентує кросовер за кросовером, роблячи їх на основі легковиків – наприклад, «Фиатов».

Але сенс ні там, ні там не змінюється: основа іміджу цих машин – вміння їздити там, де їздити не треба.

Дружба народов

Раз вже порівняння назріло, то ми взяли найбільш нетипові машини опонентів. Це найсучасніший з Уазів, тобто максимально расфуфыренный «Патріот» з шкірою, кліматом і підігрівом керма – позашляховик, який хоча б намагається бути сучасним, – а також саму позашляхову версію самої асфальтної моделі Jeep: Renegade Trailhawk.

Можна скільки завгодно жартувати над пластиком інтер’єрів Уазів і над тим, чим вони пахнуть, але всередині «Патріот» вийшов напрочуд вдалим. Кнопок небагато, вони великі, піктограми на них легко читаються і розуміються. І все таке затишно-лаконічне, що навіть вроджені недоліки цієї машини сприймаєш по-домашньому, як отклеившийся кут шпалер або стоптаний тапок.

Дружба народов

До речі, про недоліки. Ходи важеля коробки величезні: включаючи п’яту можна потрапити під суд за сексуальні домагання до пасажиру. Автоматичний режим склопідйомників не передбачений, але випадково реалізований: клавіші банально залипають в натиснутому положенні. USB-порт для зарядки гаджетів є, але це не інтегроване в інтер’єр гніздо, а шнурок, зростаючий з бардачка і заважає закриватися його кришці.

Дрібниці? Є ще стрілка рівня палива, менящая своє положення в залежності від швидкості руху. Чим швидше їдеш, тим, нібито, більше у тебе бензину. Втім, про їзді пізніше.

Дружба народов

Renegade Trailhawk, розуміючи свої несерйозні габарити та мультяшну зовнішність, щосили експлуатує спадщину предків. На кожному квадратному сантиметрі інтер’єру тут є згадка про Willys, а вертикальна посадка настільки, наскільки це можливо в кросовері. Різниця в тому, що поки «Патріот» відчайдушно шифрує недосконалість конструкції ништяками, які доведуть «Хантера» до інфаркту, «Джип» всіляко намагається довести, що він такий же, як і справжні «Джипи». Тільки маленький.

Дружба народов

Тут і ручка перед переднім пасажиром, за яку він повинен триматися, коли водій Renegade Trailhawk поїде туди, куди кросовери не з’їжджають, і нагадує бруд візерунок у червоної зони тахометра. Навіть передні стійки потужні і широкі настільки, що за ними цілком може зникнути не тільки інша машина, але і дев’ятиповерхівка.

На асфальті біля Renegade майже немає недоліків. Втім, як і переваг. Керувати кросовером все одно, що вісім годин мусолити жуйку. Підвіска енергоємна, але за мірками класу жорсткувата, а керму вистачає тільки шкіри і кнопок: зусилля на ньому несмачне, як та ж жуйка, а ворушити їм в поворотах просто нудно.

Дружба народов

Коротше кажучи, на асфальті Renegade – пухкий і нецікавий. Немає в ньому кряжистости старших моделей. Навіть від бюджетного Hyundai Creta кайфу більше.

Зате УАЗ – справжній атракціон на колесах. Я не їздив на перших «Патріотів», але непогано знайомий з розгромними відгуками про них. І добре пам’ятаю «Пікап», що побував у нас на тесті в 2017-м. Той коричневий снаряд настільки ненавидів прямолінійний рух, що після ста кілометрів на годину було простіше розорити казино, ніж вгадати, в якій смузі виявиться вантажівка за 10 метрів.

Дружба народов

Новий «Патріот» у цьому питанні більше схожий на машину: принаймні, він не бігає по дорозі, як гігантський м’яч для пінг-понгу. Зате сила ударів від ресорної задньої підвіски на будь купині така, що про його вантажний сутності забути не виходить.

У позашляховика навіть є щось схоже на розгінну динаміку, хоча вітчизняна атмосферна четвірка 2.7 виробляє більше тривожних звуків, ніж кінських сил і Ньютон-метрів. Сюди б людську кулісу, щоб при перемиканнях не розмахувати рукою, як сокирою при рубанні дров.

Дружба народов

Дружба народов

автомобіля продав у 2017 році УАЗ. Jeep реалізував в Росії в 32 рази менше машин за той же термін

Renegade теж не межа мрій, але 184 сили хоча б не треба витягати з атмосферним «четвірки» 2.4, яка працює разом з девятиступенчатым «автоматом», витрачаючи на це останні сили.

Але ми точно взяли цю парочку не для того, щоб прасувати МКАД. Тому вперед, трясовини!

Безцільно місити бруд не хочеться. Та й у 2016-му у нас в Тверській області залишилося незакінчена справа: ми не змогли доїхати до радіозахисного купола, який нудьгує в лісі між селами Игнатово і Ларцево, неподалік від Дубни.

Дружба народов

Дружба народов

Jeep Cherokee Trailhawk проти Subaru Outback, або як пройшла наша перша спроба пробратися до кулі

Кажуть, що раніше навколо цієї сфери заввишки з п’ятиповерхівку хотіли побудувати санаторій, але ці плани померли разом з СРСР. Піди історія іншим шляхом, всередині купола зробили б кабінети для прийняття грязьових ванн та електрофорезу, а курортники з запраними рушниками та санаторними картами йшли б туди по плитці з підприємства, паралельно випускає елерони для ракет «земля-поверхня».

У сучасній Росії до кулі можна дістатися тільки якщо ти сміливий, упертий або снігоболотохід. Ми – не снігоболотохід.

Дружба народов

На папері УАЗ вселяє повагу. Жорстко підключається повний привід, понижуючий ряд в коробці, блокування заднього диференціала (за 29 000 рублів), а також лебідка, що йде разом з захистом рульових тяг (за 45 000 рублів). Jeep упакований скромніше. Тут лише кілька режимів роботи керуючої електроніки для бездоріжжя, імітація понижайки через дуже коротку першу передачу девятидиапазонного автомата, та 22-сантиметровий кліренс (на базі 20 сантиметрів).

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Проблеми УАЗа видно неозброєним поглядом. Він важкий і величезний, під кожним з бамперів тут більше 30 сантиметрів, але реальний кліренс — 210 міліметрів під картером мосту. Ага, це менше, ніж заявлено для Renegade. Знизу стирчать елементи підвіски, редуктори… і нехай вони виглядають так, ніби спочатку зламається все навколо, а тільки потім вони, така неакуратність засмучує.

«Джип», навпаки, зроблено акуратно і правильно. Ніде нічого не стирчить, по всьому периметру приклеєний захисний обвіс, а спереду і ззаду в нього вмонтовані масивні буксирувальні петлі.

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Більша частина нашого шляху до кулі пройде наскрізь промерзлої грязюці, яка тут і в Google-картах вважається дорогою. Два роки тому, коли все тануло, пересуватися тут можна було не швидше безногої черепахи. Зараз тут кочковато, але твердо.

Здається, приблизно так і виглядає доводочный полігон УАЗа. Груба і нестабільна на звичайній дорозі машина раптом стала максимально зрозумілою і передбачуваною! Якщо спочатку я ще пригальмовував перед помітними провали ґрунту, то через пару сотень метрів зав’язав. Тому що єдина реакція «Патріота» на проїзд ходом — стусан ззаду і гуркіт в багажнику.

Дружба народов

«Джип» теж справляється, але не так ультимативно. Нерівності крутіше середнього змушують його зменшити хід, а на зовсім великих ямах він шкребе бамперами. А ви ж пам’ятаєте, що заявлений кліренс Renegade більше, ніж у УАЗа?

Взагалі, місцевість навколо кулі — хрестоматійне російське бездоріжжя. Поля, грязюка, узбіччя з болотистими кюветами. Коротше кажучи, абсолютна протилежність умов, для яких створювався «Джип». Це машина для бічних ухилів, вывешиваний, бродів в кінці кінців. Пошук YouTube легко доведе, що майже ніхто не заганяє Шлях за пороги в бруд.

Дружба народов

Втім, ми під’їжджали до місця, де повинні були у всій красі засверкать таланти американця – вузькій лісовій стежці з перевалами і ухилами. У 2016 році тут розкрився Cherokee Trailhawk: якщо в грязі вони рубалися з Subaru Outaback на рівних, то в питаннях геометричній прохідності «Черокі» легко здолав японця, який ледь не позбувся бампера.

Але не доля. За два роки ця стежка змінила статус з «важкопрохідної» на «взагалі непрохідну» з десятками півметрових колій, що йдуть до самого кулі. Їдемо далі.

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

А далі було село Игнатово з траншеєю посередині єдиної вулиці і недружніми жителями. За селом починалося завалене снігом поле ліворуч обмежене хащами, що приховує від нас куля, а праворуч — гущавиною, що приховує від нас Волгу.

Дружба народов

Я не знаю місця, де ще краще можна було б розкрити позашляховий потенціал «Патріота». Жорстко підключена морда, знижуюча передача, блокування заднього диффа. З усім цим господарством УАЗ чудово відчуває себе в цілині, де глибина снігу іноді доходить до маточини.

Трансмісійні шуми, надривний рев мотора, ніби він ось-ось виплюне в капот всі поршні і клапани, і ще ціла симфонія незрозумілих звуків і стогонів – але «Патріот» ломиться вперед, не звертаючи уваги ні на що, навіть якщо це схоже на дерево. Він просто їде там, де важко ходити.

Дружба народов

Дивно інше: Jeep прет по полю майже так само напористо! Він, звичайно, рухається по колії, яку для нього люб’язно пробиває УАЗ, але заслуги «Ренегейда» з-за цього не треба применшувати. Тому що базою для нього послужив гарненький Fiat 500L, а позашляховий арсенал «Треилхока» не цілком чесний: муфта замість диференціала, коротка перша передача замість понижуючого ряду… Але ж це все працює! Муфта у полі не подала і натяку на втому або перегрів, а несправжня понижайка прадоподобно імітувала справжню. Майже так само, як у «Дастера». І це комплімент.

До кулі залишилося кілька десятків метрів. Два роки тому ми зупинилися набагато далі, а тепер, сидячи за кермом УАЗа, я бачу куля так само виразно, як свій під’їзд від в’їзду у двір. Від нього нас відділяє стежка. Вузька, кочковатая, але виглядає цілком прохідною і безпечною.

Дружба народов

УАЗ рушає з місця, проїжджає кілька десятків сантиметрів… Удар, ще удар – і машина завмирає без руху, ніби на неї впала бетонна плита. Лід під колесами тяжеленного позашляховика проломився, а під цим льодом виявилася зяюча грязьова безодня, але проблема була не в ній, а в неорганізованості днища «Патріота». Він окопався переднім редуктором і припинив рух, хоча який-ніякої зацеп на задніх колесах був, а від землі до бамперів залишалося кілька сантиметрів.

Дружба народов

Дерева навколо хлипенькие, лебедиться на за що. Без особливої віри в успіх, але з надією чіпляємо трос до «Джипу», який на сім центнерів легше «Патріота» і, за паспортом, не повинен тягати за собою нічого важче 900 кілограмів. Але! Ривок, ще ривок – і «Патріот» все-таки зривається з місця. Даремно ми не вірили.

Дивлячись на дірки, які залишив у тропе «Патріот», стає ясно, що якщо в них провалиться «Джип», то дістати його вийде тільки з іншого боку планети й у дуже порваному стані. Ніяких ходів підвіски не вистачить, а шини в Renegade занадто вузькі, щоб проїхати, не провалившись.

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Пробуємо ще раз УАЗом, але акуратненько, по крайці колії. Перше проблемне місце залишилося позаду, але на дорожніх шинах «Патріот» знову бере, і він знову пробиває лід, повиснувши на бідоласі-редукторі. Знову трос, знову «Джип» і пара відчайдушних ривків, які виймають УАЗ з полону.

Довжина динамічної стропи підходить до критичної позначки, а той факт, що лід під «патріком» провалюється другий раз поспіль, прямо вказує на те, що до УАЗ кулі не добереться, а «Джип» повз накопаних їм ям не проїде. Можливо, треба було пустити вперед американця, але…

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Дружба народов

Маленький тріумф великих машин, або дивна подорож до дивного озера

Але навіть самий маленький і асфальтовий «Джип», зроблений з девчачьего «Фіата», не виявився безпорадним паркетником. Він не тільки доїхав туди ж, куди дістався УАЗ, але і зробив так, щоб «Патріот» не залишився в лісі змагатися у швидкості розкладання з кулею.

А УАЗ програв саме там, де і повинен був програти. Коли знадобилася акуратність і точність, їх очікувано не знайшлося. Але він був незрівнянним там, де треба було рубатися і перти напролом. Здавалося б, просто впорався зі своїм завданням, але назвіть мені хоча б ще одну нову машину за мільйон з хвостиком рублів, яка зможе так само.

У цій парі немає і не могло бути переможця. Як немає кращого між російською та англійською мовою, шахтарями в Кентуккі і Ростові, трамваями в Сан-Франциско і метрополітеном в Москві, чорним та білим…

Дружба народов

Куля? Ну так, ми знову до нього не доїхали. Та й чорт з ним! Проберемося до нього, коли почнемо писати про вертольоти. m