Стало відомо, як будуть рятувати український автопром

Стало известно, как будут спасать украинский автопром

За ініціативою асоціації «Укравтопром» 11 квітня 2018 року в Українському союзі промисловців та підприємців відбувся круглий стіл на тему «Автовиробництво в Україні на межі знищення. Термінові кроки для порятунку галузі».

Учасники круглого столу, серед яких президент УСПП Анатолій Кінах, голова парламентського комітету з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк, президент асоціації «Укравтопром» Михайло Резнік, голова правління корпорації «УкрАВТО» Олександр Козіс, голова Федерації роботодавців автомобільної галузі Олег Боярин та ін. обговорили критичний стан, в якому перебуває вітчизняний автопром.

Як зазначено в звіті асоціації «Укравтопром», автовиробництво в Україні працює тільки на 1,8% від створених потужностей. З дванадцяти автоскладальних заводів в Україні працюють лише сім. Експорт, який забезпечував до 900 млн. доларів валютних надходжень, за десять років майже обнулилося.

Падіння виробництва призвело не тільки до значного зменшення надходження валюти в країну, скорочення кількості підприємств, падіння обсягів податків, а найголовніше до втрати робочих місць (з 37 тис. до 8 тис. працюючих).

«Кількість втрачених робочих місць більше, оскільки одне робоче місце в автопромі створює до 8-10 робочих місць у суміжників. Ми втратили близько 200 тис. робочих місць», – зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.

«Ми ще десять років тому попереджали владу, що якщо не вживати заходів, ми втратимо галузь. На жаль, у державі в цьому немає системного управління, стратегічного бачення. Ми заручники ситуації, коли владі простіше пропонувати заходи, які дадуть швидкий результат, і не готові працювати на довгострокову перспективу, що неможливо «продати» електорату. Слід змінювати уявлення, сприйняття», – сказав голова Федерації роботодавців автомобільної галузі Олег Боярин.

Голова ФРА зазначив, що сьогодні вся світова традиційна автомобільна промисловість знаходиться перед глобальним викликом з боку індустрії електромобілів. Світові виробники потребують розширення виробничих потужностей для випуску електричного транспорту і шукають нові виробничі майданчики, а інвестиції у випуск електромобілів вже зараз обчислюються сотнями мільярдів доларів.

«Скільки з цих коштів може бути «припарковано» в Україні, з створенням робочих місць – питання до уряду», – окреслив перспективи пан Боярин. «Нам потрібні кращі умови для бізнесу, ніж на Кіпрі. Треба, щоб сюди було вигідно інвестувати», – додав він.

«Уряд розповідає про те, як важко взяти черговий транш МВФ на 1-1,5 млрд дол., у той час як наша галузь десять років тому давала податків 1,6 млрд доларів», – повідомив голова правління корпорації «УкрАВТО» Олександр Козіс.

«Необхідно віддати перевагу вітчизняному виробнику при закупівлі через тендер, забезпечити преференції інвестору, який створює робочі місця, як це відбувається у світі, підготувати відповідні програми розвитку автопрому», – зазначив пан Козіс.

Під час круглого столу представники автопрому відзначили, що на сьогоднішній день на внутрішньому ринку присутня значна кількість авто, вироблених в Узбекистані, що демпінгує завдяки державній підтримці.

Крім того, значної шкоди завдають так звані «евробляхи», яких налічується в Україні 300-600 тис. одиниць.

Ініціатори сьогоднішнього круглого столу переконані, що український автопром ще має шанс на виживання.

«Українське виробництво можна відновити і навіть наростити власні потужності – потрібні антикризові заходи з боку держави, ряд податкових, митних стимулів, комплексна програма розвитку автомобілебудування. Ділове співтовариство розробило власні пропозиції для уряду і парламенту. Власне, в Раді знаходиться ряд законопроектів, які, в разі їх прийняття, полегшать життя української промисловості, в тому числі – автопрому», – говорить президент УСПП.

Однак українці продовжують імпортувати автотранспорт. У 2017 році в країну було завезено тільки легкових автомобілів на 2 млрд. дол. США. Це четверта за обсягом товарна позиція, що формує негативний торговельний баланс країни, і цей ресурс спрямовується на фінансування автопромів інших країн.

«Сьогодні світовий автопром шукає виробничі майданчики, і Україна може стати однією з таких майданчиків, співпрацюючи з лідерами світового автопрому. Це забезпечить належний технологічний рівень країни, дозволить створити робочі місця та наповнити бюджет усіх рівнів податками», – зазначив президент «Укравтопрому» Михайло Резнік.

Ті конкурентні переваги, які сьогодні пропонує наша країна – географічне положення, що ЗВТ з ЄС і дешева робоча сила – створюють значні можливості для локалізації виробництва на території України. Але для розвитку виробництв, які є локомотивами сучасних успішних економік, необхідно створювати особливий інвестиційний клімат зі значними перевагами перед сусідніми країнами.

Асоціація «Укравтопром», УСПП та Федерація роботодавців автомобільної галузі стурбовані процесами занепаду автовиробництва в країні і вимагатимуть від керівництва держави здійснити невідкладні заходи щодо його відродження.

У резолюції учасники круглого столу звернулися з пропозиціями до:

Верховній Раді України:

у першому півріччі 2018 впровадити фіскальні та митні стимули для учасників індустріальних парків, створити умови для компенсації витрат на підключення до мереж комунальних служб, ухваливши законопроекти №2554-д і 2555-д; ініціювати пакет стимулів щодо створення робочих місць в галузях з високою доданою вартістю, в т. ч. автовиробництві (на базі законопроекту №8145 від 16.03.2018). А також законодавчо забезпечити проведення закупівлі за державні кошти автомобільної техніки виключно вітчизняного виробництва, скасувати акцизний податок на кузови для промислового складання легкових автомобілів та ухвалити законопроект «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні» №8160 від 19.03.2018 р. і законопроект «Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні» №8159 від 19.03.2018 р. Крім того, врегулювати ситуацію з безконтрольним і нелегальних ввезенням автомобілів з іноземною реєстрацією в Україні.

До кінця 2018 року учасники круглого столу просять розробити і прийняти:

закони «Про стимулювання виробництва екологічного транспорту та його складових в Україні» та «Про підтримку вітчизняного автомобілебудування шляхом створення автомобільного кластеру».

Кабінету Міністрів України:

до кінця першого півріччя 2018 розробити та прийняти концепцію розвитку автопрому, соціальну програму запобігання трудової міграції населення за кордон та програму відновлення в Україні професійно-технічної освіти, в якій буде передбачена підготовка кадрів для промислового виробництва і автомобілебудівної галузі.

Розробити та реалізувати механізми компенсації інвестору коштів за створення інфраструктури (енерго — і водопостачання, під’їзні дороги тощо). З метою завантаження потужностей діючих підприємств прийняти проект постанови КМУ «ПРО внесення змін до Порядку визначення товарів, що ввозяться на митну територію України для використання у промисловому виробництві моторних транспортних засобів».

У Державному бюджеті України мають бути передбачені витрати на формування статутного капіталу Експортно-кредитного агентства та його фінансування.

Міністерству економічного розвитку і торгівлі терміново почати переговори з Єврокомісією щодо дострокової лібералізації імпортних мит ЄС на автомобілі, вироблені в Україні.