Евробляхи не пускають в Україну – поляки передали митникам список справжніх нотаріусів

Евробляхи не пускают в Украину – поляки передали таможенникам список настоящих нотариусов

Державна фіскальна служба констатує, що останнім часом українці все частіше намагаються протягти через кордон евробляхи на польських номерах за підробленими дорученнями. Тільки за минулий тиждень Волинські митники вилучили три автомобілі порушників, повідомляє прес-служба ГФС.

Зокрема, за липовим дорученнями два наших співвітчизника мали намір перетнути кордон на Volkswagen Passat і Skoda Octavia. А поляка спіймали на спробі в’їхати на чужому Volkswagen Golf. Він також пред’явив митникам довіреність, завірену неіснуючим нотаріусом.

Примітно, що виявлені підробки були підписані трьома абсолютно різними польськими нотаріусами: з Любліна, Лодзі і Слубице. Автомобілі порушників, які оцінені сумарно в 350 тис. грн., заарештували. А їх водіям загрожує штраф на ту ж суму.

Підробляють все

Між тим, юристи запевняють, що підроблені доручення – аж ніяк не ноу-хау перегонників, просто митники стали частіше звертати увагу на пред’являються документи. Хоча ні зараз, ні раніше виявити «липу» ніяких складнощів не становило. Як, втім, і знайти людей, які допоможуть оформити фейковий документ.

«Виявити несправжню довіреність для митника так само просто, як визначити підроблені долари касира в банку. У більшості випадків вони розуміють, з чим мають справу, як тільки беруть документ в руки», — переконаний адвокат ЮК «Де-Юре» Андрій Павлишин.

Експерти припускають, що зростання кількості виявлених підробок не пов’язаний ні з зміною схеми ввезення, адже «липові» документи завжди були в ходу, оскільки дозволяють істотно скоротити витрати на процедурну частину. Ні з якістю роботи митників. Найімовірніше, кажуть вони, що крихке «порозуміння» між сторонами процесу з якоїсь причини порушилося. Та й питання евроблях, відверто кажучи, всім вже порядком набрид.

«Робота з митницею відмінно налагоджено, будь це не так, в Україну не завозили б стільки евроблях. Адже лише близько 3% таких машин їздять по країні «білим» документам. Решта – суцільні підробки. Деякі з них можуть похвалитися дуже хорошою якістю, але від цього вони не стають справжніми», — переконаний керівник Association of Troubleshooters Сергій Креймер.

Жадібність проти здорового глузду

Експерти впевнені, що бравурні прес-релізи ГФС не мають нічого спільного з реальною картиною. І кажуть, що причина підвищеної пильності митників криється скоріше всього в зовсім розперезалися перегонщиках.

«Наскільки не були б наші митники лояльні до грошей, коли протягом години кордон намагаються перетнути три автомобіля з довіреностями від одного і того ж нотаріуса, закрити очі на підробки вони не можуть», — припускає Він.

До того ж, минулого тижня польська сторона передала нашій митниці список всіх реально працюючих в країні нотаріусів, додає він. Так що виявляти підробки тепер набагато простіше, ніж раніше. А закривати очі на кричущі фейки з вигаданими нотаріусами, навпаки, складніше.

Народна стежка

Між тим, спроб протягнути через кордон «липу» менше не стане. Адже інакше еробляхи України в принципі не завозяться. А оформити всі документи належним чином дорого, довго і вельми клопітно.

Пояснюючи всі тонкощі сірого бізнесу, Сергій Креймер ділиться забавним кейсом. Не так давно митники заарештували автомобіль його клієнта, який намагався в’їхати в Україну на автомобілі своєї цивільної дружини з Бельгії. Співробітники ГФС не стали пояснювати причини арешту, незважаючи на той факт, що машину та всі документи на неї були в повному порядку.

«Щоб відбити автомобіль знадобилися юристи в Україні. А для них – повний пакет завірених документів. Тільки підготовка, пересилання і переказ паперів зайняли близько 7 тижнів і коштували близько €300», — розповів він.

Тому-то легально ввозити бляхи в Україну ніхто навіть і не пробує. Крім, зрозуміло, реальних іноземців, що в’їжджають в країну по справах або в якості туристів. Але таких зовсім небагато, порівняно із загальним потоком еврономеров.

Куди простіше придбати відсутні папери у «фахівців». За €50-150 можна купити довіреність, а повний пакет документів з техпаспортом і талоном техогляду обійдеться в суму близько €300. Причому, кажуть експерти, зробити це можна і в Україні – оголошення про продаж цілком непоганих підробок є навіть на OLX.

Ось тільки навіть дуже якісна «липа» пройде перевірку тільки самого неуважного експерта. Як би не намагалися умільці, скопіювати всі захисні елементи вони не в змозі. Так і у випадку сумнівів, митник або поліцейський завжди може затримати автомобіль на час перевірки, та відправити запит на батьківщину евробляхи. Так що навіть так звані «непробивні» довіреності на ділі можна перевірити.

«До мене часто звертаються «щасливі» власники евроблях з проханням допомогти. Історії як одна, схожі один на одного: кожен чесно заплатив гроші, отримав повний пакет паперів та засвідчення їх справжності. Однак їх машини потім все одно заарештовують при спробі перетнути кордон за підробку документів», — резюмує Він.

Чиновники тягнуть гуму

Між тим, питання евроблях в Україні вирішувати ніхто не поспішає. А всі озвучені перш за ініціативи нардепів і чиновників так і гинуть на рівні ідей. То чиновникам не вистачає політичної волі, то вони бояться напередодні виборів не догодити прихильників чи противників еврономеров.

Нещодавно у Верховній Раді був зареєстрований законопроект, що пропонує наділити повноваженнями для вирішення наболілого питання Кабмін. Адже в березні 2018-го Гройсман зголосився за місяць врегулювати всі спірні моменти і видати українцям готовий механізм легалізації вже ввезених евроблях і порядок їх ввезення в майбутньому.

Зокрема, депутати пропонують доручити уряду розробити відповідні порядки в місячний термін, а потім відзвітувати перед Верховною Радою про результати виконаної роботи. Втім, поки не ясно, чи підтримають ідею автора законопроекту його колеги.