Ввезення старих автомобілів може подешевшати

Ввоз подержанных автомобилей может подешеветь

Народні депутати пропонують черговий варіант вирішення проблеми незаконного використання в Україні нерозмитнених машин іноземної реєстрації. Цей варіант здається найбільш прийнятним із запропонованих, так як намагається врегулювати проблему ввезення не тільки авто c еврономерами, але і імпорту всіх транспортних засобів. Про нові пропозиції парламентаріїв розповіла голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Південця.

Журналісти уважно стежать за проблемою незаконного використання в Україні авто «на евробляхах» і регулярно повідомляють своїм читачам про всі пропозиції щодо вирішення проблеми. Зовсім недавно ми писали про те, що профільний комітет Верховної Ради, який безпосередньо займається цим питанням, нарешті підготував законопроект, точніше, першу його частину, в якій пропонується назавжди закрити незаконне ввезення на територію нашої країни нерозмитнених автомобілів. Для цього народні обранці запропонували встановити відповідні загороджувальні бар’єри у вигляді високих штрафних санкцій, причому як наших співвітчизників, так і для іноземних громадян (так званих верблюдів), які активно використовуються в цьому нелегальному бізнесі.

А ось другу частину законопроекту, що стосується легалізації вже ввезених на територію нашої країни нерозмитнених автомобілів, Комітет з питань податкової та митної політики залишив на відкуп активістам громадської організації «Авто Євро Сила», що відстоює інтереси українських користувачів таких авто. Нардепи дали можливість активістам самим виписати умови розмитнення своїх транспортних засобів. Однак друга частина законопроекту поки так і не з’явилася, оскільки активістів не влаштувала перша частина документа, назавжди закриває поставку авто з еврономерами в Україну.

Здається, переговорний процес між держчиновниками і активістами нарешті дав позитивний результат — влада усвідомила справжню причину, яка спровокувала виникнення проблеми і, що куди важливіше, таки готова її вирішувати. Про це повідомила глава Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Південця. За її словами, були розглянуті різні варіанти шляхів виходу із ситуації і в результаті прийшло розуміння того, що насамперед потрібно вирішити проблему високих ставок митних зборів.

«Як не дивно, але тільки зараз ми вийшли на розуміння того, що потрібно запропонувати абсолютно нову шкалу акцизного податку, щоб вирішити цю проблему не разово, а в цілому. Вона повинна бути вирішена для всіх, а не тільки для тих, хто вже ввіз або тільки збирається ввезти на територію України іноземний автомобіль», — підкреслила автор законопроекту.

На переконання народного депутата, нова шкала ставок акцизного податку повинна стосуватися абсолютно всіх автомобілів, що ввозяться в Україну, і при цьому потрібно добре продумати, як захистити свій ринок. Запропоновані ставки акцизу залежатиме від об’єму двигуна і року випуску транспортного засобу, хоча самі ставки хочуть максимально наблизити до чинного в Євросоюзі. Заздалегідь боятися цього не варто: запропоновані ставки будуть менше діючих на сьогоднішній день.

«Якщо говорити про цифри і про те, як зміна акцизу вплине на вартість авто, то потрібно розуміти, що акциз буде залежати від об’єму двигуна і року випуску автомобіля, — підкреслила голова комітету. — Ці коефіцієнти будуть впливати на розмір акцизного податку, але, імовірно, його ставка не буде вище, ніж в Європі. Якщо, наприклад, це автомобіль, вироблений до 2010 року, середнього сегмента ринку з двигуном об’ємом близько 2000 кубічних саниметров, то акциз складе близько 800 євро. Виходячи з цього, ми абсолютно сміливо може говорити про здешевлення автомобілів.

Ставки будуть знижені. Приміром, зараз на новий автомобіль з об’ємом двигуна 1,6 літра акциз становить 427 євро, віком до п’яти років — 2629 євро, понад п’ять років — 3906 євро. За моєю шкалою за новий автомобіль з таким об’ємом двигуна потрібно буде заплатити вже всього 150 євро, до восьми років (відповідають екологічним нормам Євро-5) — 300 євро, 2005-2009 роки випуску (Євро-4) — 750 євро, 2000-2004 роки (Євро-3) — 1,5 тисячі євро. Що стосується автомобілів стандарту Євро-2, то за їх ввезення акциз різко зросте — відразу до 7,5 тисячі євро. Подібна міра націлена в першу чергу на те, щоб обмежити ввезення у країну занадто старих автомобілів, які найсуттєвіше впливають на стан екології в нашій країні».

Поряд з введенням нових ставок акцизного збору чиновники збираються нарешті вирішити проблему незаконного використання у нас в країні автомобілів з еврономерами. Буде відведено певний термін, протягом якого їх користувачі повинні будуть розмитнити свої транспортні засоби з застосуванням нової шкали акцизного податку. Таким чином вирішиться не тільки проблема вітчизняних автомобілістів, які експлуатують авто «на бляхах». Знижені ставки дозволять всім іншим привезти і розмитнити за доступну суму іноземний автомобіль. Як стверджує голова комітету, більшість громадян України — категоричні противники надання власникам авто з еврономерами будь-яких пільг. З введенням нової шкали знижених ставок акцизного збору для всіх імпортованих транспортних засобів жодна категорія автомобілістів не отримає преференцій. Всі будуть грати за однаковими правилами, що представляється кращим виходом із ситуації.

«У цих громадян є тільки один варіант виходу із ситуації — реєстрація», — сказала Ніна Південця про власників нерозмитнених автомобілів.

За її словами, для тих, хто в’їхав з порушеннями українського законодавства, виділять певний час, протягом якого до них не будуть застосовуватися штрафні санкції і обмежувальні заходи, прописані в законопроекті. Хоча сам документ за введення нової шкали акцизних ставок навряд чи з’явиться на цій сесії.

Нагадаємо, що пакет обмежувальних заходів, які не дозволять в майбутньому незаконно ввозити і використовувати в Україні нерозмитнені автомобілі, передбачає доволі серйозні санкції. Зокрема, в законопроекті, вже підготовлений чиновниками Комітету з питань податкової та митної політики, встановлені високі штрафи за порушення термінів транзиту, тимчасового ввезення. Так, наприклад, при перевищенні термінів транзиту на 10 днів порушників митного законодавства загрожує штраф на суму 8,5 тисячі гривень, а на 30 днів — вже на вражаючі 170 тисяч гривень! Якщо ж строк тимчасового ввезення був перевищений на три дні, порушник може обмежитись усним попередженням або штрафом у 850 гривень. Більш того, при перевищенні термінів транзиту більш ніж на місяць, крім штрафів, буде застосовуватися ще і примусова конфіскація транспорту.

Для перекриття поширеною на сьогоднішній день схеми ввезення «на верблюді» (завезення машини іноземцем, який потім передає її українцю) встановлено штраф у розмірі 17 тисяч гривень, який буде платити нерезидент-порушник. Понесуть відповідальність в цьому випадку і наші співгромадяни, які користуються таким транспортом, — їм загрожує штраф у розмірі 8,5 тисячі гривень, а при повторному порушенні протягом року — у розмірі 17 тисяч гривень з позбавленням права керування строком на один рік і з оплатним вилученням транспортного засобу або без такого.

Як заявив один з керівників «Авто Євро Сила» Олег Ярошевич, це саме завдяки їхнім старанням в підготовлюваному законопроекті вдалося відійти від чинного нині екологічного обмеження Євро-5 при імпорті автомобілів. Проект надає можливість ввезти автомобілі навіть екостандарти Євро-2.

Ще однією своєю важливою перемогою активісти називають розуміння чиновниками того, що потрібно боротися з першопричиною виникла в Україні проблеми з нерозмитненими автомобілями — високими ставками на розмитнення. Олег Ярошевич заявив, що запропоновані ставки поки не остаточні і будуть обговорюватися, і звернувся до всіх українським користувачам нерозмитнених автомобілів: «Кожен український власник нерозмитненою машини повинен підготувати всі наявні документи, щоб транспортний засіб можна було легалізувати в Україні. Так, зокрема, потрібно розібратися, в якому режимі воно було ввезено, зв’язатися з людиною, який завіз його на нашу територію, з’ясувати, чи знаходиться машина на іноземній реєстрації або вже знята. Від усіх цих нюансів буде залежати успіх того, чи вдасться в подальшому легалізувати авто на «евробляхах».