Українці дедалі частіше купують нові електромобілі з Європи

Українці активно нарощують електромобільні апетити. Згідно з даними асоціації «Укравтопром», за перші три місяці 2019 року в Україні продали майже 1 300 «зелених» автомобілів, що більш, ніж на 70% вище торішніх показників. Як і раніше, найпопулярнішим електромобілем для українського покупця залишається Nissan Leaf. Однак, на ринок виходить все більше новинок, які мало по малу відвойовують позиції у японського концерну.

ТОП-5 найбільш продаваних моделей електрокарів в Україні в цьому році виглядає так:

Nissan Leaf — продали 678 шт.
Tesla Model S — 107 шт.
BMW i3 — 87 шт.
Renault ZOE — 66 шт.
FIAT 500e — 60 шт.
Збільшення попиту на електромобілі підтвердили і продавці, щоправда, з невеликим застереженням. «Якби не вибори, то угод могло бути набагато більше. Але інтерес є. Ринок розбавився : з’явилися нові моделі в дешевому сегменті — конкуренти «ліфу», такі як Renault ZOE, нові плагін гібриди, як, наприклад, Chevrolet Bolt тощо», — розповіли у компанії Elmob.

Враховуючи, що японський електрокар почали серійно випускати з 2010 року, його лідерство в Україні ще мінімум рік не зможе заперечити ніхто з конкурентів. Але з часом до новинок буде проявлятися все більше інтересу, і вони будуть відбирати у Leaf все більше покупців. До того ж на старі електрокари швидко падають ціни, що також підігріває купівельний попит. Електроавтомобілі віком до трьох років мають властивість швидко дешевшати — вони переглядаються чи не кожен квартал, якщо не частіше, адже надходить все більше автомобілів за більш доступними цінами.

За приблизними даними автосалонів, продаж б/в електрокарів домінують. До 95% «зелених» авто в нашій країні продається з пробігом. Крім ціни, це пов’язано ще і з тим, що на вітчизняному ринку офіційно представлено не так багато марок, які можуть давати сервіс, гарантії, обслуговування і т. д.

Рено наздоганяє Теслу

На користь зростаючого інтересу до електротранспорту кажуть і пошукові запити на майданчиках з продажу авто. Як розповіли в Аналітичному центрі AUTO.RIA, в першому кварталі 2019 року у порівнянні з аналогічним періодом 2018-го інтерес українців до екологічних машин виріс більш ніж в 2 рази.

Обсяг електромобілів на цьому майданчику зараз становить близько 1% від загальної кількості проданих легкових авто. Однак, протягом року кількість оголошень з електрокарами збільшилося вдвічі. Та й у цілому істотно зросли всі показники: на 55% зросли продажі в першому кварталі, на 119% — інтерес користувачів в сегменті електромобілів. Тому є всі підстави вважати, що зростання буде продовжуватися і надалі.

В інтернеті найчастіше шукають саме Nissan Leaf. Але з’явилися в рейтингу і новачки. Наприклад, ще рік тому продаж Renault Kangoo ZE були майже нульові, зараз в інтернеті можна знайти десятки оголошень про продаж цієї моделі. Та ж ситуація і з моделлю ZOE — варто було їй трохи впасти в ціні, як одразу зросли продажі. Схожа історія і з Fiat 500e, а також Chevrolet Bolt. Навіть зовсім недешева Tesla Model S знаходить своїх покупців, хоча в минулому році продавалася вона не так вже бадьоро.

А ось Tesla Model X поки виступає, скоріше, як виставковий зразок — при ціні в $78 тис. на покупку наважуються одиниці. Не може похвалитися успіхами на українському ринку і Model 3. Правда, вже з інших причин: досі немає у продажу довгоочікуваної «бюджетної версії» за $35 тис., та й сам виробник ледь справляється з поставками замовлень клієнтам, що вже там говорити про вторинний ринок.

Зарядки гальмують продажу

Попри те, що продажі електромобілів з кожним роком набирають обертів, не обходиться і без стримуючих розвиток ринку чинників. Електромобілі собі купують часто другим, а найчастіше навіть третім автомобілем у сім’ю, кажуть експерти. В умовах українських реалій, його практично ніде зарядити, крім як у себе в гаражі або на паркінгу. А витрачати на це час у дорозі, просто просиджуючи не менш як годину на заправці, далеко не всім цікаво.

Наприклад, середній запас ходу Nissan Leaf з тим станом батареї, який можна зустріти на нашому ринку, — 100-120 км. Цього з головою вистачить для стандартних переїздів по місту, але не більше того. А приміром, та ж Tesla, яка дозволяє віддалятися від порту на відстань до 450-500 км і коштує значно дорожче.

Ціна Nissan Leaf 2015-2016 р. в. — $11-12 тис. За такі гроші можна придбати б/в авто без пошкоджень, з пробігом у 20-30 тис. миль.

Старші автомобілі вже немає сенсу купувати, адже ресурс батареї скорочується, і це спричинить або ремонт цих батарей, або ж падіння показників пробігу. Що стосується географії поставок, то тут без змін: 99% електромобілів везеться з США. Переважно автомобілі купуються на східному узбережжі, оскільки з нього доставляння дешевша, що дозволяє скоротити загальний бюджет покупки.

На думку продавців, більш цікавим в плані купівлі та експлуатації є BMW i3, ніж Nissan Leaf. Крім іншого, баварські електрокари найчастіше везуть цілими, а не битими, як авто з Америки. Поки що електромобіль є для українців більше іграшкою, ніж автомобілем на кожен день..

Треба сказати, що українці і самі розуміють переваги згаданої технології. Плагін гібриди, як повноцінний електромобіль з зарядкою і досить місткою батареєю, можуть проїхати на одному заряді 50-80 км. Цього достатньо, щоб їздити на роботу і в супермаркет. А якщо потрібно відправитися в більш далеку подорож, в роботу включається класичний двигун внутрішнього згоряння. До таких можна віднести, наприклад, Chevrolet Volt, Mitsubishi Outlander з 18 року випуску, Cadillac ELR, Ford Fusion і т. д.

Популярні плагіни гібриди в Україні з ремонтом і постановкою на облік обійдуться приблизно у стільки:

Chevrolet Volt 2014-2015 р. в. — до $15 000.
Mitsubishi Outlander з 2018 року — до $25 000.
Ford Fusion 2014-2015 р. в. — $15 000-16 000.