Турецька компанія будує в Україні дорогу з допомогою поліетилену

Турецький підрядник використовує при будівництві в Полтавській області сучасної цементобетонної дороги нехарактерні для нас матеріали — поліетиленову плівку і спеціальний клей. Будівництво бетонної дороги Н-31 в Полтавській області, яка з’єднує населені пункти Дніпро, Царичанка, Кобеляки та Решетилівку, виконують два підрядники — турецький Onur і український «Альтком». Також в роботі зайнята ще одна українська компанія — «Ростдорстрой». Найбільшу частину дорожнього полотна — 37 км — повинні прокласти турки.

Укладанням бетону займається бригада з 30 чоловік. За словами керівника проекту Джандана Тюмера, склад бригади наполовину складається з турків і наполовину з українців. Техніка, на якій укладають бетон, — німецька, а цемент українського виробництва, який виготовляється за німецькими технологіями.

Побудувати саме бетонну дорогу, яка більш стійка до зносу, було вирішено з причини того, що всього за добу цією дорогою проїжджає близько 15 тис. автомобілів, при цьому три з п’яти авто — вантажні.

Будівельники відзначили, що посилити бетон вдасться за допомогою двох матеріалів — поліетиленової плівки та спеціального клею. Плівка потрібна для ізоляції шарів, оскільки дорога будується з двох видів бетону. Нижній шар бетону більш слабкий і може тріскатися, якщо покласти на нього товстий бетон без плівки — тріщини підуть і по ньому. Також плівка перешкоджає втраті бетоном вологи. Турецька компанія на своїй ділянці будівництва використовує двошарову армовану пластиком плівку, яка, як заявляють, не порветься навіть під колесами вантажівок або гусеничним транспортом. А спеціальний клей, що застосовується, забезпечує зчеплення між бетоном і мастикою.

«Це незвичайний клей. Дуже довго його шукали. Він повинен тримати бетонну основу і бітум. І те, і інше клеїти. Тому що у бетону з бітумом немає адгезії. Ми його не могли знайти, тому спізнилися зі швами», — сказав керівник проекту.

За його словами, якби не пошуки клею, то ділянка бетонної дороги, яку будує турецька компанія Onur, могла би бути відкритою ще в березні нинішнього року. Загальна вартість дороги склала близько 12 млрд грн, кошти виділені з держбюджету.

Після завершення будівництва підрядник зобов’язаний буде здійснювати гарантійне утримання дороги протягом 10 років. А експлуатаційним утриманням займуться інші компанії, які виграють відповідні тендери.

Нагадаємо, що у майбутньому трасу М-05 Київ-Одеса мають намір перетворити на повноцінний автобан. А в межах Кіровоградської, Одеської і Миколаївської областей дорогу планують зробити цементобетонною.