Довідки-рахунки скасували: прийшли великі черги і вартість папірця зросла до 5000 гривень

В Україні скасували довідки-рахунки при купівлі автомобілів. Начебто, через ці довідки процвітала корупція в ДАІ. Насправді ж проблем тільки побільшало. В реєстраційному відділі почали збиратись великі черги, вартість купівлі авто виросла з 1600 до 5000 гривень.

— Я вам можу розповісти реальну ситуацію, яка склалася на даний момент. У МРЕВ можна виписати безкоштовний договір, але з цим все погано. На весь реєстраційний відділ одна книжка, в яку записують всі відомості. Електронна база не працює. Одній людині виписують рахунок хвилин 40, а в черзі по 40 людей стоїть. Практично неможливо за один день виписати цей договір, — говорить Олександр, який займається продажем авто.

— Щоб не сидіти в черзі, люди їдуть до нотаріуса. По-перше послуги оформлення коштують 2500 гривень, плюс потрібна згода дружини або чоловіка — це ще 300 гривень. До цієї суми додайте 600 гривень за експертну оцінку. Загалом, з усіма податками, в пенсійний фонд і в держмито, договір виходить приблизно 5000 гривень.

Крім цього Олександр каже, що разом з проблемами з рахунком, є проблема з перепостановкою автомобіля на облік.

— Раніше можна було б за 800 гривень поставити авто на облік, а перепостановка коштувала 1500 гривень. Зараз перепостановка у МРЕО коштує 3000 гривень. Ну це з хабарем, — каже Олександр. — І начебто довідки-рахунки скасували, але всі, у кого довідки ще залишилися, виписують їх заднім числом. Це щоб не морочити голову з цим безкоштовним договором. Але коли довідки закінчаться — буде як в Одесі, коли люди по два тижні чекають своєї черги, щоб отримати довідку-рахунок.

Олександр бачить одне вирішення проблеми — повернути назад довідки-рахунки.

— Кожен українець повинен сам вирішувати, стояти по пару днів в черзі за довідкою або звернутись у спеціальні центри і без черги отримати цю довідку-рахунок,- каже Олександр. – В Міністерстві МВС репортували, що довідка коштувала 1500 гривень – то брехня. Вона коштувала гривень 800. Можна зробити ці довідки з фіксованою сумою, наприклад 400 гривень, щоб дорожче не можна було продати її. І людям була б і робота, і зарплата, і черг не було б. А так цим тільки збільшили черги, а люди, які працювали в цих сервісах, тепер без роботи.

Також Олександр розповів і про те, чим варто було б зайнятись даішникам.

— Вони б краще платну технічну перевірку ввели б в МРЕВ. Щоб людина, яка хоче купити авто, могла б перевірити його на несправності до купівлі а не після. Бо у нас експерти перевіряють авто лише після придбання. Але може бути і кузов переварений, і номер кузова перебитий.

Але ще одна сторона цієї медалі — то безробіття тих людей, які працювали у сервісних центрах, де виписували довідки-рахунки. Про це навіть з’явилась петиція на сайті Президента, яку подав Владислав Криловський. Вона має назву “Про скасування довідки-рахунка. Порядок реєстрації транспортних засобів”. В ній автор розповідає, що вісім тисяч людей по всій Україні залишились без роботи. Ось частина з цієї петиції:

“Після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 941 від 18.11.2015 р., пан Аваков разом із паном Яценюком відрапортували всій країні про те, що «вбили Королеву корупції у ДАІ» у вигляді довідки-рахунок. Однак, не так все веселково, як декларують Аваков та Яценюк. Фактично, таким зовні популярним рішенням повністю знищено цілий ряд підприємств МАЛОГО бізнесу, про захист та культивування якого так багато говорить влада,- йдеться в петиції. — На сьогоднішній день є близько 2 000 таких підприємств, які отримали спеціальний дозвіл від МВС, навчили своїх працівників, отримали всі необхідні узгодження. В кожному з таких підприємств працювали, в середньому, 4 людини, які щомісяця отримували заробітну плату, сплачували податки до бюджету. І це не враховуючи того, що більшість із цих підприємств знаходиться на загальній системі оподаткування і також сплачують податок на свій прибуток. Також для 8 000 людей 18 листопада 2015 року стало роковим днем – вони стали безробітними…”

Автор петиції каже, що він і його колеги діють за принципом «критикуючи – пропонуй».

“Центр адміністративних послуг – дуже прогресивно і добре, однак, більш раціонально залишити споживачу право вибору при продажі чи покупці транспортного засобу, який вже був у користуванні: скористатися послугами центру при МВС; звернутися до нотаріуса; чи, як і раніше, скористатись послугами торгівельних організацій”.

Нагадаємо, що в Україні з 18 листопада скасовані довідки-рахунки. Тоді уряд підтримав постанову, яку вніс міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, і скасував використання довідок-рахунків при оформленні автомобілів.
«З сьогоднішнього дня ми «вбиваємо» довідку-рахунок — королеву корупції в ДАІ, годувальницю не одного покоління даішників», — написав Аваков.

Але як ми бачимо, через скасування довідки-рахунка у простих водіїв побільшало проблем, як через великі черги так і через збільшення витрат при оформлені авто.