В Україні повинні скасувати 5% мито на нові автомобілі

Світова організація торгівлі закликала Україну скасувати 5% мита на імпорт автомобілів. Україна порушила правила Світової організації торгівлі ввівши в 2013 році на три роки мито на імпорт всіх нових легковиків не залежно від країни-виробника. Першою обурилася Японія, потім своє невдоволення почали висловлювати Євросоюз, Сполучені Штати, Росія, Австралія, Корея, Індія та Туреччина. Спочатку країни-виробники автомобілів намагалися пояснити погрозами про торгові обмеження «в відповідь» впливати на Україну, потім вирішили домовлятися з нею. У початку 2014 року протягом чотирьох місяців проводили переговори, але вони не принесли бажаного результату.

Тоді Японія звернулася з проханням зібрати експертну панель в спеціальному органі з вирішення спорів між членами Світової організації торгівлі (DSB). Такі прохання японці подавали двічі. Зрештою панель зібрали. Більше року експерти розглядали питання про введеному України обмеженні.

У своє виправдання Київ казав, що запровадивши держмито захищав українського виробника і аргументував свою позицію тим, що за два роки, з 2008 по 2010 співвідношення імпортованих автомобілів і вітчизняних виросло на 38 відсотків. Крім того за цей же період на внутрішньому ринку на 35 відсотком стало менше автомобілів українського виробництва.

Україну звинуватили в тому, що підстави для введення мита були недостатніми, також виставили претензії в тому, що вона не поінформувала країни-члени СОТ про плани ввести мито і не провела відповідні консультації, таким чином порушила встановлені процедури.

Минулого тижня DSB визнав що підвищенням мита на автомобілі Україна порушила ряд міжнародних норм і угод. Тому СОТ порекомендувало Україні повністю скасувати спецмита. У перебігу 60 днів сторони можуть оскаржити це рішення.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України поки що не вживало жодних кроків з цього приводу. Але заступник міністра економічного розвитку і торгівлі і торговий представник України Наталія Микольська вже прокоментувала дану ситуацію. Вона сказала, що Україна має бути дуже обережною в подібних питаннях, адже вона створює собі новий імідж, хоче позиціонувати себе на європейському ринку як надійний і стабільний партнер.