Що значить франшиза для автомобіліста

Якщо коротко, франшиза – це страховка для самих страховиків від особливо недбайливих клієнтів. Але користь від неї є і самому автовласникові, про що ми і поговоримо.

Нагадуємо, що при бажанні отримати компенсацію від страхової компанії, про ДТП потрібно відразу повідомляти страховику.

Франшиза – це сума, яку у випадку пошкодження застрахованого автомобіля власник оплачує зі своєї кишені. Іншими словами, це якийсь мінімум, який страхова компанія не покриває при виплаті компенсації на ремонт.

Страхові компанії зробили це для того, щоб обмежити страхові випадки з дрібними пошкодженнями – розбиті фари, обдерті бампери, м’яті пороги. А також для дисциплінування водіїв – щоб вони не відчували вседозволеності: мовляв, за застраховану машину все заплатять, у скільки б ремонт не обійшовся.

Таким чином, клієнт, знаючи, що йому доведеться платити за найменшу подряпину, буде їздити акуратніше і машина буде цілішою. Але й при великих збитках йому доведеться трохи заплатити.

Страховка з франшизою має на увазі, що водій буде звертатися за компенсацією тільки при серйозних пошкодженнях.

І ще один фактор, який через наявність франшизи стимулює автомобілістів не турбувати страховика по дрібницях. Відомо, що багато компаній при покупці поліса роблять клієнтові помітні знижки, якщо у того не було аварій за попередній “страховий” рік. Тому власники часом вважають за краще не заявляти в компанію про незначне ДТП, щоб не втратити в ціні полісу та ще більшої суми в ремонті після великої аварії в майбутньому.

В даний час пропонуються поліси “автоцивілки” і КАСКО як з франшизою, так і без. Природно, страховка з нульовою франшизою коштує дорожче – наприклад, до ціни полісу “автоцивілки” додається як мінімум 10%, для жителів великих міст це близько 100 грн.

Умовна і безумовна
Умовна франшиза є свого роду вимикачем: власник отримає повну суму збитків, якщо франшиза виявиться меншою суми збитку, але якщо збиток менше франшизи, власник не отримає нічого. Тут відшкодування збитків виплачується завжди в повному обсязі.

При безумовному типі сума франшизи віднімається від суми призначеного страхового відшкодування. Яке виплачується в будь-якому випадку, але – завжди менше на суму франшизи.

Аби не возитися з дрібними страховими випадками, де сума компенсації не перевищує витрати на її оформлення, страховики придумали франшизу.

В автоцивілці франшиза зазвичай позначається в грошовій формі, і вона не поширюється на шкоду, заподіяну здоров’ю людей, а максимальна цифра становить 2000 грн. В КАСКО її найчастіше визначають у відсотках – зазвичай від страхової суми або від суми збитку. У разі викрадення або повного списання автомобіля через його загибель в ДТП франшиза в середньому визначається як 7-10% від його вартості. Для інших ризиків найчастіше приймаються цифри в діапазоні 0 – 2% від страхової суми або розмірів збитку, а найбільш типове значення – 0,5%.