У НАСА розробили відновлюють форму покришки

В НАСА разработали восстанавливающие форму покрышки

Вчені з Дослідницького центру НАСА імені Джона Гленна розробили принципово новий тип сверхупругих шин, які не бояться проколів і можуть відновлювати форму після деформації. Їх будуть використовувати на марсоходах. Однак команда, яка працює над проектом, впевнена, що новинку можна використовувати як заміну традиційним пневматичним покришкам.

Надпружні (Superelastic) покришки стали еволюційним продовженням «пружинних» покришок, розроблених НАСА спільно з компанією Goodyear. Вони сплетені як кольчуга з сплаву нікеліда титану, також відомого як нитинол. Цей матеріал є лідером серед сплавів з ефектом пам’яті форми — нитинол може повністю відновлюватися після 10-відсоткової деформації.

У використовуваних раніше покришках із сталевих пружин і композитів цей показник становить 0,3-0,5 відсотка.

Серед інших особливостей покришок з нітінола відзначається низька маса (дев’ять кілограмів), можливість регулювання рівня зчеплення з будь-якою поверхнею і високі демпфуючі властивості. Крім цього, використання сплавів з ефектом пам’яті форми у вигляді радіальних ребер жорсткості, на відміну від пружин, що забезпечує кращу гнучкість конструкції.

Однак застосування сверхупругих шин не може бути обмежена лише космічною програмою. Вже зараз серед потенційних областей розглядаються покришки для легкових автомобілів і позашляховиків, військової, сільськогосподарської та авіаційної техніки. Розробники вже встановили експериментальну шину на позашляховик Jeep Wrangler і випробували її роботу в реальних умовах.

У вересні поточного року на моторшоу у Франкфурті компанія Continental представила концептуальні шини, які можуть міняти форму і подстараиваться під дорожні умови. Покришки зроблені з струмопровідної гумової суміші з інтегрованими датчиками глибини протектора і мікрокомп’ютером, який змінює тиск і пляма контакту в залежності від умов. Всього передбачено чотири режими: слизька дорога, мокра дорога, нерівна дорога і стандартний.