Чому Порошенко не підписує закон про фото — і відеофіксації порушень ПДР

Почему Порошенко не подписывает закон о фото- и видеофиксации нарушений ПДД

В кінці грудня 2017 року Верховною Радою у другому читанні був прийнятий Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів» №5364. Спікер українського парламенту підписав даний документ 02.01.2018 року і відправив закон на затвердження Президентові України. Однак документ досі не підписаний гарантом Конституції та знаходиться на розгляді в Адміністрації Президента.

Цей закон стосується не тільки парковки, він передбачає можливість фіксації на фото — та відеокамеру будь-яке порушення ПДР. При цьому, порушником правил дорожнього руху вважається власник автомобіля, а не особу, яка перебувала за кермом на момент вчинення порушення. Крім того, винними автоматично можуть бути визнані керівники підприємств, в яких перебувають транспортні засоби, які вчинили порушення, а також іноземні громадяни, які ввозили автомобілі на територію України, але фактично не управляли ними.

Положення закону суперечить ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У першій частині цієї статті зазначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до відповідальності. Без участі обвинуваченого особи справу може бути розглянуто лише у тому разі, якщо особу було своєчасно повідомлено про місце і час розгляду справи, але не стало, і від нього не надходило клопотання про перенесення слухання справи. Таким чином, розглядати справу про адміністративне правопорушення без участі обвинуваченого особи можна лише в тому разі, коли обвинувачений не з’явився, хоч і був сповіщений про це.

Крім того, новий закон суперечить ст. 61 Конституції України, яка говорить, що відповідальність особи має індивідуальний характер. Отже, карати власників автомобілів, які на момент вчинення правопорушення не перебували за кермом автомобілів, не можна.

Можливо, саме ці протиріччя стали причиною того, що президент досі не підписав закон №5364. У той же час, згідно ст. 94 Конституції України, Президент України зобов’язаний у 15-денний термін з моменту отримання закону, підписати документ або направити на доопрацювання в парламент, зазначивши в супровідному листі свої зауваження. Якщо в зазначений строк закон не був повернутий до Верховної Ради на доопрацювання, то він вважається затвердженим Президентом України і має бути підписаним та оприлюдненим.

Не важко порахувати, що з 02.01.2018 року, коли закон №5364 був відправлений на затвердження президенту, вже давно минуло 15 днів, так що можна вважати, що документ затверджений главою держави. Залишається лише чекати його офіційного підписання і оприлюднення в офіційних засобах масової інформації.