Від Lohner-Porsche до LaFerrari: путівник за типами гібридних автомобілів

Гібрид може принципово відрізнятися від іншого гібрида, хоча логотип ззаду виглядає точно так само. Мета даної статті проста. Вона допоможе розібратися, який саме гібрид ви водите і чим він відрізняється від невибагливого Chevrolet Volt і вражаючого Ferrari LaFerrari. Але спочатку давайте коротко поглянемо на історію гібридного автомобіля.

Першим засвідченим гібридним автомобілем Lohner-Porsche Mixte Hybrid. Дітище фабрики Lohner-Werke і Фердинанда Порше вперше було показано на Паризькій всесвітній ярмарку в 1900 році. Це означає, що гібридам більше ста років. Бензин-електричний автомобіль Lohner-Porsche використовував ДВС в якості генератора і гігантську свинцево-кислотну батарею, що обертає колеса за допомогою електромоторів з маточинах.

Пізніше, в 1960-х роках AMC Amitron став першим американським автомобілем, який застосував рекуперативне гальмування життєво-важливу технологію в гібридному транспортному світі. Як би те ні було, сучасна історія гібридних автомобілів починається в 90-х роках – епохи, яка дала нам овечку Доллі, Spice Girls, війну в Перській затоці і піраміду МММ. Тепер, коли ми розглянули основи, давайте з’ясуємо, скільки існує типів гібридних автомобілів. На жаль, людство досі не може домовитися про точну цифру, тому що всі теорії непослідовні. Ми будемо відштовхуватися від шести категорій.

Паралельні гібриди. Система паралельного гібрида була виведена на світло божий завдяки першого покоління Honda Insight. Це була машинка з дизайном літаючої тарілки, двома сидіннями і витратою 3,9 л/100 км. В чому її особливість? В паралельної гібридної системи Honda Integrated Motor Assist. У першому поколінні Insight ця система не може переміщати автомобіль одним лише електрикою. Тим не менш, вона може використовувати електромотор, щоб допомогти основному двигуну домогтися максимуму. Простіше кажучи, електродвигун з’єднаний з трансмісією та забезпечує додаткову потужність при прискоренні, а також заряджає акумулятор при гальмуванні. Резюмуємо: перша Honda Insight як і Honda CR-Z не може працювати на електриці. Таким чином це не повноцінний гібрид. До цієї групи також відносяться, наприклад, Volvo XC90 T8 Twin Engine. Шведський кросовер використовує електромотор, щоб обертати задні колеса, забезпечуючи тим самим повний привід.

Послідовно-паралельні гібриди. Якщо вам потрібна економія палива, то послідовно-паралельні гібриди – це ваш вибір. Їх часто називають гібридами з розподіляється потужністю, так як в силовому агрегаті використовуються два джерела енергії: електромотор і ДВС. Різниця між ним і паралельним гібридом полягає в наявності планетарної передачі, яка розділяє «харчування» від ДВС і від електродвигуна. В залежності від автомобіля поділ потужності може становити 100% для ДВЗ, 100% для електромотора або будь-яке інше мислиме співвідношення між ними. Найбільш відомим прикладом вважається Toyota Hybrid Synergy Drive або Toyota Prius.Як випливає з назви, послідовно-паралельні гібриди поєднують плюси і мінуси послідовних і паралельних гібридів. Тим не менш, вони істотно ефективніше і тих, і інших. До цієї групи також належать всі гібриди від Lexus.

Послідовні гібриди. Пам’ятайте Lohner-Porsche Mixte Hybrid з перших абзаців? Це класичний послідовний гібрид. Сюди ж можна віднести BMW i3 REx і покійний Fisker Karma. Якщо вдатися до більш простого формулювання, то послідовний гібрид – це електрокар з розширеним запасом ходу.В англомовних джерелах назв цій групі безліч: EREV, REEV, BEVx… Незалежно від назви, головною перевагою послідовного гібрида є простота, тому що машину мотивує не ДВС, а електромотор. А двигун внутрішнього згоряння виконує зовсім іншу функцію – функцію бортового генератора. Вірте чи ні, але більшість дизельних локомотивів (при наявності електричної передачі) є послідовними гібридами, тому що величезний пихкаючий тяговий двигун обертає генератор, який живить тягові електродвигуни. При всьому при цьому такі гібриди, як правило, коштують дорожче, ніж паралельні гібриди і навіть електрокари. Наприклад, цінова різниця між електричним BMW i3 і BMW i3 з додатковим 2-циліндровим ДВС складає 3 850 доларів.

Підключаються (розеткові) гібриди. Ім’я говорить саме за себе. Це той гібрид, який ви можете підключити до розетки і «нагодувати» електрикою. Сюди входять, наприклад, Mitsubishi Outlander PHEV або Chrysler Pacifica Plug-In Hybrid. Ця ступінь гібридизації відрізняється більш великими батареями, ніж у звичайних гібридів. Різниця очевидна: типовий гібрид Hyundai Ioniq покладається на літій-іонну батарею ємністю 1,56 квт-год, у той час як підзаряджаються версія Ioniq оснащується вже батареєю ємністю 8,9 квтг. Зайве говорити, що основним недоліком такого гібрида є додатковий вага батареї. Тим не менш, найпростіший спосіб його виправдати – це їздити в чисто електричному режимі на короткі відстані. Одного разу один власник Chevrolet Volt примудрився проїхати 1600 км на 19 л палива, тому що в основному їздив за 16 км з дому на роботу і назад. Дуже круто!

М’які гібриди. Це черговий тип гібридизації, і до нього належить Ferrari LaFerrari. М’який гібрид схожий на паралельний гібрид, але пропонує обмежені гібридні функції. Іншими словами, м’який гібрид використовує електродвигун, що забезпечує дуже сумнівну допомогу основного, тобто така гібридна система не може забезпечити чисте електричне рух. Тому такий гібрид і називається м’яким. Основна його ознака полягає у наявності системи рекуперації кінетичної енергії гальмування (KERS), присутньої на болідах Ф-1. У гіперкар LaFerrari героєм можна назвати атмосферний V12, а ось електромотор – швидше другорядний персонаж. Як ми вже сказали вище, LaFerrari не може їхати на одному лише електриці на відміну від гіперкарів-конкурентів Porsche 918 Spyder і McLaren P1.

Мікро-гібриди. Мікро-гібрид – це річ, придумана відділами маркетингу деяких автовиробників. Тому ми маємо повне право не визнавати його як справжній гібрид.

При цьому мікро-гібриди стають краще з року в рік. Мікро-гібриди – це по суті будь-які автомобілі, що мають технологію старт-стоп. На відміну від справжніх гібридів ці машини при русі покладаються тільки на викопне паливо. Навіть у рамках цього типу існують три підтипи: 1) машини, обладнані системою старт-стоп; 2) машини, обладнані системою старт-стоп і рекуперативним гальмуванням; 3) машини, обладнані системою старт-стоп, рекуперативним гальмуванням, просунутим акумулятор і стартер-генератором.