У Європі почали готуватися до неминучого спаду продажів автомобілів

В Европе начали готовиться к неизбежному спаду продаж автомобилей

У Мадриді відбулася 23 щорічна Конференція ECG – європейських операторів транспортної логістики, в число яких входять і українські компанії.

Виступаючи на Конференції, Джастін Кокс – директор з глобального виробництва LMC Automotive, розповів про перспективи виробництва, продажу та експорту легких автомобілів в Європі. Він зазначив, що світовий ринок автомобілів зростає дев’ятий рік поспіль. Але в майбутньому позитивній динаміці можуть перешкодити існуючі ризики.

Про можливі перспективи падіння продажів автомобілів на європейському ринку, а також – про скорочення експорту європейських автомобільних виробників, почали говорити відразу після оголошення брексита Великобританією. Але сьогодні ситуацію погіршили й інші ризики для європейського ринку. Хоча, дотепер не все ясно і з самим брекситом. А адже Великобританія експортує за межі Європи 30% своєї автомобільної продукції. Тому, існують два сценарії розвитку подій: песимістичний і оптимістичний, в якому практично немає оптимізму.

Для захисту логістики потрібні інвестиції в ремонт та утримання доріг, мостів, тунелів і портів країн ЄС. Але уряди деяких країн не зацікавлені в розвитку транспортної інфраструктури. А брексит сильно б’є по європейському бюджету, який можна було б для цього використовувати, сказала на Конференції член Європарламенту Інесс Аяла Сендер. І це – один з ризиків.

За прогнозом Джастіна Коксу, після остаточного виходу Великобританії з Євросоюзу до 2020 року, європейський ринок автомобілів стане менше на 1 млн. шт. І за оптимістичним сценарієм загальні продажі на європейському ринку складуть 3 млн. авто на рік. А за песимістичним – 2,5 млн.

Найбільше експортують у Великобританії німецькі автомобільні концерни. Туди йде 1/3 продукції європейського Ford, багато експортує Іспанія. А ось з Великобританії йде експорт BMW, MINI, Nissan, Honda, Jaguar Land Rover, Bentley та ін.. І в BMW зараз вже серйозно думають про можливість перенесення британського виробництва в Китай. Що за дальності доставки зробить автомобілі дорожче. Але це все одно вигідніше, ніж сплата можливих мита на британську продукцію, як не вироблену в ЄС. І це – теж ризик.

Але найстрашніше – це невизначеність, оскільки ніхто точно не знає, що буде після брексита. А невизначеність, як відомо, погано впливає на продажі автомобілів.

Прогноз зростання європейського автомобільного ринку на 2018 рік – всього 2,3% порівняно з 2017-м. І в основному це зростання відбудеться за рахунок автобусів. Навіть в таких країнах, як Німеччина вже сповільнилися темпи виробництва і продажів автомобілів.

У той же час, в Китаї — зростання ринку +40%, в Індії — +14%, в Бразилії — +7%, і навіть в Ірані більше, ніж у Європі — +3%.

Ризиком також є протекціоністська політика США для своїх автомобільних виробників. Адже з Європи в Америку експортується 25% автомобілів. Наприклад, у європейських відділень Daimler 12% продукції йде в США, у Audi – 14%, у BMW – 15%, у VW – 25%, у Bentley – більше чверті, у-Lamborghini – більше третини.

Ще одна загроза європейському автомобільному ринку – це посилення вимог по шкідливим викидам в атмосферу. І тут все не так просто, як може здатися на перший погляд. Адже фактично широке поширення автомобілів з дизельними моторами, у свій час мотивував Кіотський протокол. Згідно з ним, виробникам необхідно було скорочувати викиди СО2. А вони у дизелів менше, ніж у бензинових моторів. Але на відміну від бензинових силових агрегатів, дизельні наносять велику шкоду довкіллю викидами твердих частинок діоксиду азоту. У минулому році 70 німецьких міст повідомили про надмірному рівні NOx, що може викликати проблеми з диханням і передчасну смерть. Аналогічна картина виникла у Великобританії, Франції та Італії.

Тому, багато потенційні європейські покупці вирішили взагалі відкласти придбання нового автомобіля до прояснення ситуації.

Але складність ситуації «дизель проти бензину» полягає ще і в тому, що скорочення продажів в Європі автомобілів з дизельними силовими агрегатами, що підвищило загальний рівень викидів СО2. І якщо європейські виробники не будуть дотримуватися правила для шкідливих викидів, вони ризикують отримати штраф в 4,5 млрд. євро. Але нові інженерні рішення, які змушені знаходити і застосовувати автовиробники для зменшення шкідливих викидів, роблять автомобілі дорожче. Ще дорожче роблять експлуатацію автомобілів з ДВС податки на шкідливі викиди.

Виконавчий директор ECG Майк Штургеон представив новий тест для вимірювання витрати палива і викидів CO2 WLTP. Цей новий покращений лабораторний тест на споживання палива замінює NEDS, який застосовувався з 1980-х років. WLTP доповнюється тестом Real Driving Emissions (RDE), який буде вимірювати викиди забруднюючих речовин при русі в реальних умовах руху на дорозі. WLTP забезпечить набагато більш точну основу для розрахунку витрати палива на автомобіль і викидів CO2, оскільки він відображає реальні чинники і, отже, продуктивність автомобіля на дорозі. Цей тест буде застосовуватися до всіх нових реєстрацій автомобілів вже з вересня 2018 року.

На сьогоднішній день вже повністю новим вимогам відповідають Volvo, Mitsubishi, Toyota, Lexus, Daimler, Jaguar, Land Rover, Peugeot, Citroen DS,Nissan, Infiniti, Renault Group.

Так європейських автомобільних гігантів стимулюють не тільки вдосконалювати свої бензинові мотори, але і швидше переходити на електромобілі. Однак, і тут є проблема.

За прогнозами найбільшого профспілки Німеччини IG Metal, якщо, як заплановано програмою ЄС, до 2030 року 25% всіх автомобілів будуть електричними, 15% — гібридними і 60% — на бензині і дизпаливі, в самій Німеччині можливе скорочення 75 000 робочих місць. А більш швидкий перехід на електромобілі загрожує німецької автомобільної індустрії втратою 100 тис. робочих місць. В основному, це робітники, зайняті на виробництві та складанні двигунів внутрішнього згоряння і коробок передач.

Крім того, для електромобілів в країнах Євросоюзу ще повністю не підготовлена інфраструктура. І мова не тільки про зарядних станціях, а й про збільшення навантаження на мережі, яка може вплинути на підвищення вартості електроенергії. А значить – купувати електрокари будуть ще менше, ніж машин з ДВС.

Як повідомив генеральний директор компанії «Автологістика» Павло Гайдай, який брав участь у Конференції ECG в Мадриді, деякі європейські логістичні оператори налаштовані настільки песимістично, що або вже виходять з цього бізнесу, або планують зробити це до 2020 року. За словами пана Гайдая, ризики падіння виробництва, експорту і продажів в Європі настільки великі, що сьогодні багато хто відмовляється від оновлення парку автовозів. Вони вважають, що нові вантажівки просто не встигнуть окупитися до, а тим більше – після початку стагнації європейського автомобільного ринку. І це дуже тривожний сигнал.