Перша платна дорога в Україні. Що і скільки

Проект, який знаходився в «глибокому заморожуванню» 16 років, оживили. В Україні будуватимуть першу в країні платну автомагістраль. Почати будівництво планують вже наступного року. І якщо все піде «як треба», через п’ять років в Україні з’явиться європейська дорога за європейську плату.

Автомагістраль буде проходити між Львовом та смт Краковець. Зараз між цими населеними пунктами є дорога міжнародного значення. До Євро-2012 її непогпно відремонтували, але за три роки стан її вже далеко не ідеальний. Нова магістраль, протяжністю 84 кілометри, проходитиме паралельно існуючій трасі.

Конкретну суму, в скільки обійдеться цей проект, поки не називають. Але приблизно оцінюють будівництво в п’ять з половиною мільярдів гривень. Деякі експерти заявляють, що вважати витрати потрібно в доларах, і стверджують — дорога не може обійтися дешевше 500 млн., доларів.

Фінансувати будівництво будуть приватні інвестори. Після здачі автомагістралі в експлуатацію, всі гроші, які автомобілісти платитимуть за проїзд, підуть до бюджету. Протягом 45 років частина цих грошей буде повертатися інвесторам. У травні «Укравтодор» оголосив тендер на будівництво та експлуатацію дороги. Наприкінці липня міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський заявив, що вже є дві компанії, готових брати участь у конкурсі. Це Консорціум «Українські транспортні магістралі» і французька компанія Bouygues. Переможця оголосять у січні 2016 року.

Ціна на проїзд буде європейською — заявили в Міністерстві інфраструктури України, правда конкретну цифру не вказали. Експерти кажуть, що один кілометр буде обходитися водіям у три центи. Від Львова до Краковця прокотитися з вітерцем коштуватиме приблизно три долари. Але все ж ціна буде залежати від завантаженості траси. Зараз щодня по цій транспортної гілці проїжджають близько восьми з половиною тисяч автомобілів. Очікується, що з часом потік транспортних засобів значно збільшиться — до 25 тисяч щодня.

Для Європи, починаючи з кінця шістдесятих років минулого століття платні автомагістралі стали звичними. Першими їх почали будувати португальці, французи та іспанці. На сьогоднішній день найбільша кількість платних доріг в Німеччині. Держава отримує від цього прибутку до 4,5 мільярда євро на рік. Але слід зауважити, що плата передбачена тільки для вантажних автомобілів, і залежить вона від розмірів вантажівки.

У Франції хоч платних доріг поменше ніж у Німеччині, але заробляють на них більше. У рік французька скарбниця поповнюється на майже 10 мільярдів євро. Це пов’язано з високою вартістю проїзду. Французи платять найбільше не тільки на платних дорогах, а й в громадському транспорті.